Zameranie laboratória:
Laboratórium digitálneho podniku sa využíva na výskum v oblasti tvorby metodiky implementácie konceptu Digitálneho podniku a jeho aplikácie v podmienkach priemyselnej praxe. Hlavné aktivity sú orientované do tvorby jednotnej databázy (PPR Hubu) popisujúcej produkty, procesy a zdroje v predvýrobnej etape s cieľom jej optimalizácie a skrátenia nábehu reálnej výroby. Zahŕňa oblasti ako tvorba kusovníka produktu, analýza procesov, tvorba procesných grafov a výrobného konceptu, vyvažovania liniek, časových a ergonomických analýz, návrhu a programovania robotických buniek, analýzy montážnych procesov, projektovania layoutov a dynamického preverenia materiálových a informačných tokov na základe simulácie s využitím prístupov 3D modelovania, digitalizácie a vybraných prvkov virtuálnej reality.
Od roku 2006 majú výskumní pracovníci, pedagógovia a študenti k dispozícii komplexný softvérový balík DELMIA (Dassault Systemes) zložený zo softvérov DELMIA V5, DELMIA Process Engineer a DELMIA QUEST.
V roku 2010 spoločnosť SIEMENS dala Žilinskej univerzite do daru 15 licencií pre softvérový balík Tecnomatix a Teamcenter.
Na katedre priemyselného inžinierstva sú v uvedených softvéroch riešené bakalárske, inžinierske a doktorandské záverečné práce. Študenti I. a II. stupňa vysokoškolského štúdia majú pre prácu s týmito softvérmi k dispozícii laboratórium BD002 a študenti III. stupňa vysokoškolského štúdia realizujú svoje práce v laboratóriu BD019.
Foto Laboratória:
![]() |
![]() |
![]() |
Vedúci laboratória:
Ing. Monika Bučková, PhD.
Výskumný pracovník |
Katedra priemyselného inžinierstva
|